Milsora İlk Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı 500 ml -Yüksek Polifenollü - 2020

Oksidatif strese karşı Avrupa Sağlık Beyanlı Özel Ürün
Marka
Ürün Kodu : MIL001
100,00 TL

Milsora Zeytinyağları soğuk sıkım olmak üzere butik bir üretim modeliyle Gömeçteki fabrikamızda gerçekleştirilmektedir.

Ürettiğimiz zeytinyağlarımızı yurtiçinde Tübitak Marmara Araştırma Merkezi ve Edremit Ticaret Borsası Laboratuarlarında, yurtdışında ise Atina Üniversitesinde analiz yaptırmaktayız.

İlk hasat yağımız ilaç kalitesinde olup, Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) tarafından belirlenen  Avrupa sağlık beyanı alma şartlarını taşımaktadır.

Avrupa Sağlık Beyanı dahilinde etki göstermesi için yağımızın günlük 20 mg tüketilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. 500 ml şişemiz ile 25 günlük dozajı tamamlayabilirsiniz.

Gurur duyduğumuz analiz sonuçlarımız:

Enerji: 883 kcal/100g

Nem: 0.15 g/100g

Yağ: 99.80 g/100 g

Toplam fenol analizi: 35.71 mg GAE/100 g

Atina Üniversitesi Avrupa Sağlık Beyanı analiz sonuçları için burayı tıklayınız!

TÜBİTAK MAM analiz sonuçları için buraya tıklayınız!

 

 

Oksidatif stres nedir?
Vücudumuza alınan oksijenin kullanımı ve metabolizması sırasında oluşan agresif moleküller serbest radikallerdir. Normal olarak vücudumuz bu radikalleri kontrol altında tutar, ancak bazen denge bozulur ve çok sayıda radikaller oluşur. Bu duruma oksidatif stres denir. Böyle bir durumda, serbest radikaller sağlıklı hücrelere saldırır, okside eder ve bozarlar.

Antioksidanlar ve serbest radikaller
Serbest radikaller sadece hayati önem taşıyan nefes alma ve vücudun yakma işlemleri sırasında değil, aynı zamanda dış etkenler olan UV-ışınları, radyoaktivite, ozon, çevreye zararlı maddeler veya ilaçlarla da oluşabilmektedir. Özellikle sigara içmek radikal molekülleri arttırır. Serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı savunma mekanizması olarak vücudumuzun oluşturduğu doğal koruyucu maddeler vardır. Bu maddeler antioksidan olarak tanımlanır.  Bazı vitaminler, mineraller, enzimler bunlara örnek olarak verilebilir. 
 
Bu kontrol mekanizmasındaki denge,  gittikçe artan olumsuz çevre şartları, stresli yaşam ile bozulmaktadır.
 
Oksidatif stres , serbest radikallerin oluşması ile parçalanması arasındaki dengesizlik olarak da  ifade edilebilir. Sürekli olarak var olan oksidatif stres antioksidatif kapasitenin zayıflamasına yol açmaktadır.
Oksidatif stres hangi hastalıklar ile ilgilidir?
Serbest oksijen radikalleri kan içerisinde dolaşırlar ve tüm organlara, dokulara ulaşıp, hücrelere saldırarak  tüm vücutta zararlı etkilere yol açabilirler. 

  • Zamanından önce yaşlanma
  • Tromboz oluşumu, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıklar
  • Kronik iltihaplı hastalıklar (artrit, alerji)
  • Karaciğer, böbrek ve akciğer hastalıkları
  • Nörodejeneratif hastalıklar(Parkinson, Alzheimer)
  • Kanser hastalıkları  ile ilgilidirler.

Kaynak: https://synevo.com.tr/tr/Oksidatif-Stres-Paneli